Як обрати професію

Обери роботу, яка тобі подобається, і жодного дня не працюй
Конфуцій

Якщо ти з дитинства мріяв стати лікарем або космонавтом, і до цих пір не сумніваєшся в правильності свого вибору - у тебе немає проблем. Що б не говорили мама і бабуся, ти із завзятістю фанатика вивчаєш підручники з хімії або біології, або відвідуєш гурток "юний фізик" і добре уявляєш собі, що будеш робити по закінченні школи.

Якщо це так, то ти - щасливчик. Тому що багато молодих людей зовсім не уявляють собі, "ким бути" і куди поступати і чи взагалі, коли продзвенить довгоочікуваний останній шкільний дзвінок.

Добре, коли проблема вибору професії турбує - це означає твою соціальну та психологічну зрілість. Гірше, якщо тобі поки все одно: мама за ручку відведе в юридичний інститут (тому що тобі "як би подобається" історія), а потім виявиться, що ти терпіти не можеш перебирати нудні папірці і спілкуватися з людьми.

Труднощі професійного самовизначення виникають зазвичай у двох категорій випускників шкіл. Перші поки не знайшли в цьому житті нічого цікавого. Так склалося, що вчителі не зуміли створити у них любов до жодної дисципліни, а таланти поки ще зариті в землю. Такі молоді люди можуть добре вчитися, але вони нічим не захоплюються, немає жодних пріоритетів.

Друга категорія абітурієнтів дуже активна і в навчанні, і в різних інших формах активності. Їм цікаво все, вони відвідують одночасно три гуртки, п'ять факультативів і десять спортивних секцій. Більше того, у них все виходить. Як то кажуть, якщо людина талановита - вона талановита у всьому. За що не візьметься ця чудо-дитина - у всьому домагається успіху. Однак ... вона теж не може визначити, що подобається їй більше, з чим вона хотіла би пов'язати своє життя.

Як же розібратися в собі? Психологи вважають, що при виборі професії дуже важлива відповідність між психологічними особливостями людини і відповідними характеристиками професії. Професія повинна бути цікавою.

Будь-яка професія вимагає, щоб у людини були присутні так звані "професійно важливі якості" - наприклад, коректора важлива увага, художникові - образне мислення і т.д. Тому, вибираючи певну професію, важливо усвідомити, чи є у тебе ЗДІБНОСТІ, відповідні професійно важливим якостям.

Для того, щоб обрати професію, важливо задати собі питання, яку саме користь ви плануєте принести суспільству? Яким ви бачите своє життя через рік, п’ять, десять, п’ятнадцять років?

Важливо також пройти профорієнтаційний тест, та дізнатись більше о своїх сильних сторонах, які надалі можна розвинути у професійні якості. Наприклад, професія економіста потребує сильної концентрації уваги, здатності роботи як з людьми, так і з технікою, цифрами, документами, вміння аналізувати великі масиви інформації, та робити власні висновки. Вона ідеально підійде кожному, хто відчуває в собі лідерські якості, та схильність до креативної діяльності.